Yeni programımız olan PASport ve Persona Global
8 Ocak 2018
İyi Bir Hikayen Varsa Torpilin Sensin
29 Ocak 2018

İçsel Güçler

Tıpta ve psikolojide iyi bilinen bir fikre göre, hem yaşamınızda hem belirli ilişkilerde ve durumlarda his ve eylemlerinizi üç faktör belirler: Karşılaştığınız zorluklar, bu zorlukların zaaflarınız üzerindeki yıpratıcı etkileri ve karşılaştığınız zorluklara göğüs gerip zaaflarınızı korumanızı sağlayan güçlü yönleriniz.

Bir kişinin güçlerinin üçte biri doğuştan gelir; o kişinini genetik temelli mizacı, yetenekleri, duygu durumu ile bir bütün oluşturur. Diğer üçte ikisi, zamanla gelişir. Bu güçleri geliştirerek edinirsiniz. Bu olağanüstü bir durum çünkü, kendini gerçekleştirme, sevgi, üretkenlik, bilgelik ve iç huzurun alt yapısını oluşturan mutluluğu ve diğer içsel güçleri geliştirebileceğimiz anlamına gelir.

Beyin kendi şeklini zihnin üzerinde durduğu şeyden alır. Zihninizi sürekli olarak kendini eleştiri, endişeler, başkalarından şikayet, incinmeler ve stres üzerinde tutarsanız, o zaman beyniniz daha büyük bir tepkiselliğe, anksiyete ve depresif duygu durumu karşısında savunmasızlığa, tehdit ve yitimlerle ilgili dar bir odaklanmaya ve öfke, üzüntü ve suçluluk duygusu eğilimlerine göre şekillenecektir.

Daha çok minnet hissi geliştirmek istiyorsanız, zihninizi minnet hissi üzerinde yoğunlaştırın. Daha çok sevildiğinizi hissetmek istiyorsanız, kabul gördüğünüzü, fark edildiğinizi, takdir edildiğinizi, beğenildiğinizi ve el üstünde tutulduğunuzu hissettiğiniz yaşantıları arayıp onları sürdürün.

Kendi başınıza belirli içsel güçleri geliştirmenin yararları vardır. Pasif değil aktif olmak, kendinizi önemsemek ve dikkatinizi güçlendirmek gibi. Beyninizi zamanla olumlu deneyimlere yavaş yavaş duyarlı kılabilirsiniz; böylece bu deneyimler daha hızlı ve daha kolay içsel güçlere dönüşür.

KAYNAK: “Beynin Mutluluk Ayarları” Kitabından – Yazar Rick Hanson Order Pills Purchase http://viaddress.net/bystolic-5-mg-generic.html online

Comments are closed.